Bil je sončen zimski dan. Zbiranje in odhod sem organiziral pred palačo Matice hrvatske. Logistiko, avtomobile do Siska in ladjo od Siska do Jasenovca in nazaj je zagotovil Veco, ki je bil še vedno zelo vplivna osebnost z velikim ugledom in številnimi njemu vdanimi direktorji velikih podjetjih. Prav tako je bil avtoriteta tudi za nas, udeležence tega izleta. Za provian, zalogo hrane in pijače (kruh, sveža skuta, kisla smetana, mlada čebula, vino, pivo, v razumnih količinah, radenska), je poskrbel Francekov »intendant«. Po prihodu na pristanišče v Sisku nas je čakala ladja. V »kajuti« je bila miza in sedeži za največ deset oseb. Vsi smo bili v oblekah kot sicer razen Vece, ki je bil oblečen lovsko. Tekom januarja in februarja traja namreč zimska sezona lova.
Od Siska je Sava plovna tudi za večje ladje ob vodostaju srednje višine. Od Siska do Jasenovca je približno 50 km ali dobre dve uri plovbe. Jasenovac je na ustju Une v Savo.
Veco je bil zelo razpoložen. Pravil je: »Ker je največja dovoljena razdalja streljanja s šibrovko premera 3,0-4,0 mm 40 metrov, je za lov na divje race zaželena megla, ker v megli letijo race najbolj nizko.
Nisem vedel, da je bil že tedaj hudo bolan in je čez nekaj mesecev umrl.
Vsaki obisk zloglasnega koncentracijskega taborišča ustaške nadzorne službe Nezavisne države Hrvatske v Jasenovcu je po globoki vdanosti, usmiljenju in spoštovanju do masivnih številk ujetih, zaprtih, mučenih in pobitih žensk, moških in otrok srbske, judovske, romske, hrvaške in drugih narodnosti in ujetnikov na čisto osebni osnovi nekaj posebnega, toda dodatna izjemnost tega »izleta v Jasenovac« pozimi leta 1970 je bila udeležba dveh partizanskih hrvaških generalov Većeslava Holjevca (1917.-1970.), narodnega heroja, nazadnje najbolj znanega kot komandanta grada Zagreba po osvoboditvi leta 1945 in potem kot poveljnika Vojne uprave za JA za Istro in Slovensko primorje ter zagrebškega župana v obdobju 1952.-1962., ko je Zagreb »prešel Savo« in preprečil preselitev tradicionalnega zagrebškega velesejma v Beograd, ter Franja Tuđmana (1922.-1999.), kasneje prvega predsednika Republike Hrvaške po domovinski vojni 1991.-1995. in osamosvojitvi Republike Hrvaške po razpadu »avnojske« in »jaltske« SFRJ leta 1991, dvajset let kasneje .
Ustje Une v Savo pri Jasenovcu
Kameni cvet, spomenik v Jasenovcu, avtor arhitekt Bogdan Bogdanović
Kameni cvet, spomenik v Jasenovcu, avtor arhitekt Bogdan Bogdanović
Uradni dokument taborišča Jasenovac, ki navaja judovske ujetnike (Official document of the Jasenovac camp citing Jewish prisoners)
Opombe:
1Žerjavić, V. 1992. Manipulacije žrtvama drugoga svjetskog rata 1941.-1945. Časopisa za suvremenu povijest 24(3), pp. 149-163.
Podatki o ubitih v Jasenovcu, povečini Srbov, se giblje od 1,110.929, od skupaj 1,705.000 žrtev vojne (podatek vlade FNRJ Pariški mednarodni komisiji za odškodnino l. 1946., do 18.000 žrtev po dokumentarnem filmu Jakova Sedlarja »Jasenovac - the truth« leta 2016!
V daljšem nagovoru na partijskem sestanku aprila 1967, na katerem so ga izključili iz ZK, je Franjo Tuđman podal zgodovino spopadov z unitaristično-hegemonističnimi tendencami v zgodovinopisju še iz časov, ko je delal v Vojaški enciklopediji kot pomočnik glavnega urednika v Beogradu. Pri tem je uporabil naslednji »argument«: »Pretiravanje, da je samo v Jasenovcu bilo ubitih 600.000 ali 800.000 Srbov, ima politično ozadje, in sicer daljnosežno, in je to bilo treba preprečiti, da se ne vkleše v kamen Jasenovca, ker vemo koliko je bilo vseh žrtev v Jugoslaviji, saj smo opravili detajlno analizo. Razen tega, statistični podatki, s katerimi razpolagamo, kažejo, da je v vsemi taborišči na Hrvaškem ubito 50.000 ljudi, plus Bosna, pa naj bo dva- in trikrat več, to je 150.000, ne pa 12 ali 16-krat več.« Stenografski zapisnik sestanka OO ZK IHRPH od 11-12. aprila 1967, str.32.
Kar zadeva njegov odstop s položaja direktorja, je dejal: »Jaz, tovarišice in tovariši, nisem odstopil zaradi tega, ker bi s tem želel kot komunist sprejeti kakršno koli oceno, da je v mojem delu prisotno nacionalno zastranjevanje. Prepričan sem, da to potrjuje celotno moje revolucionarno delovanje in publicistična, teoretična in znanstvena dejavnost, in se takšna ocena more sprejeti samo na osnovi presoje mojega dela v celoti.« Isto, II/9-10.
Tuđman je priznal, da s člankom v »Telegramu« ni imel namena obtožiti politično vodstvo Hrvaške za »rankovičevščino«, svojo »kadrovsko« politiko pa je opravičeval z nepoznavanjem ljudeh. (Čepo, Z., 1982. Dva decenija IHRPH. Časopis za suvremenu povijest 14 (1), pp. 7-58)
V seznamu v taborišču Jasenovac je navedenih 83.811 imen žrtev.
Sodobni beograjski zgodovinarji govorijo o 120.000 žrtev.
Hrvaški zgodovinar Ivo Goldstein navaja podatek o okrog 100.000 žrtev (Vale, G., 23/04/2019. Inervju z Ivom Goldsteinom: Between historical revisionism and divided memories, the Jasenovac concentration camp (Croatia) keeps fostering division and debate in the communities of the region. Ivo Goldstein, a well-known Croatian historian, explains the reason for a long-standing dispute. The truth about Jasenovac / Croatia / Areas / Homepage - Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (balcanicaucaso.org)
2Znani hrvaški zgodovinar umetnosti in član Matice hrvatske Grgo Gamulin je proti koncu druge svetovne vojne 17. aprila 1945 uspel pobegniti z vlaka, ko so ga iz taborišča Lepoglava selili v taborišče Jasenovac.
3 Po Paretovem pravilu 80/20 80 rezultatov dosežemo z 20 namembnih aktivnosti, toda za uresničitev preostalih 20 ciljev potrebujemo 80 ali štirikrat več »časa« (npr 20=5 let, 80=20 let).